Tårupportalen

Følg Tårupportalen på din SmartPhone:

Start din browser og skriv taarupportalen.dk i adressefeltet

Tryk på de tre små blå linjer øverst til venstre på din SmartPhone og  menuen åbnes.

Vælg herefter hvad du vil se...

Mobilmenu:

Vælg menupunkt - eller pil ud for punktet for at vælge menupunkt i undermenu.

Tårup set
i Bakspejlet

- 2013 - 2021

Billeder, historier og informationer om liv og muligheder i landsbyerne Tårup og Frørup på Østfyn

Velkommen til Tårupportalen

Billeder, historier og informationer om liv og muligheder i landsbyerne Tårup og Frørup på Østfyn

Høstfest i Seniorklubben

10. oktober 2018:

Tårup-Frørup Seniorklub holdt her til aften den årlige Høstfest i Tårup Forsamlingshus. Klubbens komité havde på flotteste vis pyntet den store sal op med blomster og blade i høstfarverne. Søren var i køkkenet og havde i løbet af dagen kogt en dejlig oksekødssuppe til Høstfesten. Det møre oksekød blev efterfølgende serveret på behørig vis med kartofler og peberrodssovs. Selvfølgelig var der ekstra revet peberrod til dem, der ønskede sovsen ekstra stærk.

Sonja og Hans fra Ørbæk stod for den musikalske underholdning aftenen igennem, sammen med en af deres venner. Der blev sunget efterårets kendte sange fra Højskolesangbogen og en enkelt sang "Livsstigen" skrevet af klubbens egen huspoet Elsebeth Kremmer Petersen.

Høstfest 2018 i Seniorklubben

 

Høstfest i Seniorklubben 2018

 

Livsstigen af Elsebeth Kremmer Petersen

 

Æbler til alle

Næste arrangement i Tårup-Frørup Seniorklub er onsdag den 14. november kl. 14 i Frørup Forsamlingshus, hvor gårdejer Knud Rasmussen, Svindinge beretter om sin tur på cykel fra Gdansk, Polen til hans gård i Ukraine. Knud Rasmussen fortsætter sin fortælling om, hvordan han og hans kone støtter opbygningen af et moderne landbrug i Ukraine. 

Så kære 60+ landsbyseniorer mød gerne op og bliv en del af seniorfællesskabet - der er også en plads til dig.

Stor tak til Seniorklubbens komitémedlemmer, for det kæmpe arbejde de lægger i arrangementerne til glæde for landsbyernes seniorer.

© foto Steen Jensen