Tirsdag den 15. marts holdt Tårup Forsamlingshus og Vennerne fællesspisning med efterfølgende generalforsamlinger.
På menuen stod som sædvanlig gule ærter, med alt i tilbehør og mellem generalforsamlingerne Annys gode lagkager.Formand for forsamlingshuset Susanne Hintz bød velkommen og afgav sin årsberetning, kasserer Hanne Bilde fortalte om regnskabet for 2015. Der var genvalg til de valgbare og dirigent Eskild Albjerg afviklede generalforsamlingens dagsorden i god ro og orden.
Under punkt 4: Indkomne forslag - viderebragte Landsbyrådet et forslag om nedsættelse af et udvalg til et "projekt miniby". Forslaget var opsamlet på Landsbyrådets nyligt afholdte borgermøde. Konklusionen på forslaget blev, at interesserede kan henvende sig til Frank Hjorthaab mail:
Formand Peter Larsen afgav Vennernes årsberetning med et tilbageblik på de sidste 7-8 år og Knud-Erik Nogel Eriksen fremlagde regnskabet. Se dagsorden, regnskab og fælles udtalelse fra Vennerne.
Lidt overraskende for de fleste i forsamlingen ønskede alle bestyrelsesmedlemmerne i Vennerne - både de valgbare og de øvrige - ikke genvalg og at udtræde af bestyrelsen.
Dirigent Arne Nielsen ledte på bedste vis både generalforsamlingen og via en ekstraordinær generalforsamling frem til valg af en ny bestyrelse for Tårup Forsamlingshus' Venner.
De 5 nye i bestyrelsen er: Jesper Henriksen, Søren Schmidt Hansen, Else Marie Schjerning, Flemming Andersen og Gitte Albjerg.
Tårupportalen siger mange tak til den gamle bestyrelse for godt samarbejde om formidlingen af arrangementerne gennem årene.
Samtidig ønsker Tårupportalen et stort tillykke med valget til den nye bestyrelse, og ser frem til et godt samarbejde med vore nye Venner.
Den nye bestyrelse er valgt for et år.